Advertisement

ABD'de ticaret açığı ham petrol talebinin ithalatları artırmasıyla Ocak ayında beklenenden daha fazla genişleme gösterdi.

Aralık ayında 38.1 milyar dolar olarak gerçekleşen ticaret açığı 3 yılın en düşük seviyesine gerilemişken, Ocak ayında yüzde 16.5 büyüyerek 44.4 milyar dolara çıktı. Bloomberg anketine katılan 73 ekonomistin tahmin medyanı açığın 42.6 milyar dolara yükseleceğini öngörüyordu. İhracat fuel oil satışları ve altının kazançlarının tersine dönmesiyle son 3 aydır ilk defa düşüş yaşadı.

ABD'de tüketiciler ve firmalar tarafından yükselmeye devam eden harcamalar petrol fiyatlarının ılımlı devam etmesine rağmen ithalatı büyük ihtimalle yükseltecektir. Ticaret açığını kontrol etmeye yardımcı olan ABD üretimi mallara okyanus ötesi talebin Avrupa'nın istikrara kavuşmasıyla yükselmesi beklenirken, Çin gibi gelişen piyasalardadaki toparlanmanın da yardımcı olması tahmin ediliyor.

New York'ta bulunan Jefferies LLC ekonomisti Tom Simons, "Ekonomi gelişmeye devam ettikçe ithalat talebi de artmaya devam edecektir. Buna rağmen Avrupa kötüye gitmediği için ihracat artacaktır" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 38.9 milyar dolar ile 46.5 milyar dolar arasında değişiklik gösterdi. Ticaret Bakanlığı, Aralık ayının rakamını 38.5 milyar dolardan 38.1 milyar dolara revize etti.

Ocak ayında ithalat yüzde 1.8 yükselerek 228.9 milyar dolara çıkarken bir önceki ay bu rakam 224.8 milyar dolarak olarak gerçekleşmişti.