Advertisement

İspanya tahvilleri, Euro Bölgesi ekonomik görünümünün iyileşmekte olduğuna yönelik güvenin Alman tahvllerine alternatif olarak yüksek getirili ülke tahvillerine talebi artırmasının etkisi ile yükseliyor ve Avrupa tahvillerindeki çıkışlara öncülük ediyor.

10 yıl vadeli Alman tahvilleri yerine aynı vadeli İspanya tahvillerinin tutmak için yatırımcıların istedikleri ekstra faiz son sekiz haftanın en düşük seviyesine yaklaştı. Portekiz'in 10 yıl vadeli tahviller, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s'un dün ülke kredi notu görünümünü iyileştirmesinin ardından, iki ayı aşkın sürenin en hızlı haftalık çıkışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Avrupa Merkez Bankası dünkü toplantısında politika faizini rekor düşük seviyede tuttu ve Başkan Mario Draghi, Euro Bölgesi ekonomisinin yılın ilerleyen dönemlerinde istikrar kazanacağını kaydetti.

Londra'da Royal Bank of Canada faiz stratejisti Norbert Aul, "Düşük faizli bir ortam görmeye devam eersek, yatırımcılar daha yüksek getirili varlıkları arayacak," dedi ve "Taşıma ve seyir potansiyeli düşünüldüğünde, İspanya halen Euro Bölgesi'nde olacak bir ülke" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli İspanya tahvilleri dört baz puan ya da 0.04 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 09:35'te yüzde 4.85'e indi. Bu kağıdın faizi bu hafta 24 baz puan ile, 30 Kasım haftasından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Ocak 2023'te vadesi dolacak yüzde 5.4 faizli tahv,illerin fiyatı, 0.3 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 3 euro yükselerek 104.195 dolara ulaştı.

Bloomberg ve European Federation of Financial Analysts Societies'in derlediği verilere göre, İspanya tahvilleri bu yıl yatırımcısına yüzde 1 kazandırdı. Almanya tahvilleri yüzde 0.3 kaybederken, İtalya tahvilleri yüzde 0.6 getirdi.

İspanya tahvilleri, dünkü borçlanma ihalesinde faizin düşmesi ile birlikte, yükselişini sekizinci güne taşımaya hazırlanıyor ve bu, bir yılı aşkın sürenin en uzun süreli yükseliş dönemini işaret ediyor.

10 yıl vadeli Almanya tahvillerinin faizi yüzde 1.49 seviyesine geldi ve 1 Mart'a göre sekiz baz puan yükseldi.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da sanayi üretiminin Ocak ayında, Bloomberg News'un anketine katılan 42 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, yüzde 0.3 artış gösterdiği önceki aya göre yüzde 0.4 artması bekleniyor.