Advertisement

Parasal genişlemenin, para birimleri üzerindeki etkilerini değerlendiren Yale Üniversitesi'nin kıdemli isimlerinden ve Asya'daki Morgan Stanley'nin eski yönetim dışı başkanı Stephen Roach, para birimlerini zayıflatmanın "hoş bir şekilde" sonlanmayacağı uyarısında bulundu.

Roach, "İster Japonya Merkez Bankası, ister Fed ya da Avrupa Merkez BAnkası olsun, para birimlerinin zayıflamasına yol açabilecek olan parasal genişleme hamleleri vasıtasıyla ekonomik toparlanmanın idare edilebileceği fikri hoş bir şekilde sonlanmayacak bir hikaye" ifadelerini kullanarak, ekonomik büyüme için Döviz devalüasyonundan yararlanmanın her zaman başkalarının piyasa payına mâl olduğuna dikkat çekti.

Çin ve Brezilya'nın da aralarında yer aldığı ekonomik büyümesi ihracata bağlı olan tüm önemli gelişen piyasa ekonomilerinin bu durumdan endişe duyduğunu belirten Roach, "Gelişmiş piyasalar para birimlerini zayıflatmadıklarını söylüyorlar ama bunun olacağını da biliyorlar" dedi.

Roach, bu durumun parasal genişlemeyle finansal destek sağlamanın istenmeyen ve tehlikeli bir sonucu olduğunu vurguladı.