Advertisement

Ekonomistler, veri açıklanamdan önce yaptıkları değerlendirmede, ABD'de istihdamın Şubat ayında artış göstermesini beklediklerini ve bu durumun, bütçe konusunda yaşanan yoğun tartışmaların, satışların artması ile birlikte, Amerikan işverenlerini fazla olumsuz etkilemediğini işaret ettiğini belirtiyorlar.

Ocak ayında 157,000 artan tarım dışı istihdamın, Şubat ayında, Bloomberg News'un anketine katılan 90 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, 165,000 artması bekleniyor. İşsizlik oranının ise yüzde 7.9'da kalması öngörülüyor.

Oto üreticileri ve inşaat şirketleri, çalışan sayısını daha da artırma planları açıklayan şirketler arasında yer alıyor ve bu durum, dünyanın en büyük ekonomisinin, harcama kısıntıları ve vergi artırımlarının olumsuz etkisi ile daha iyi mücadele etmesine yardımcı olacak bir unsur olan gelir artışlarına neden olacak. Fed politika yapıcıları, şu anda işsiz olan 12.3 milyon amerikalının durumundan dolayı rahatsız ve bu durum, büyümeyi desteklemek için teşvikleri artırmaya devam edeceklerini işaret ediyor.

New York'ta Maria Fiorini Ramirez Inc. şef ABD ekonomisti Joshua Shapiro, "İstihdam piyasası istikrarlı seyrediyor," dedi ve "İstihdam büyümesi tüketicilerin harcama yapmasına yetecek düzeyde. Bunlar ılımlı kazançlar ve resesyon döneminde alınan büyük darbeden sonra tatmin edici değil. Ancak en azından doğru yönde," değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 121,000 ile 260,000 arasında kaldı. ABD Çlışma Bakanlığı istihdam verilerini TSİ 15:30'da açıklayacak.

Kamu kuruluşlarında çalışanarın dahil edilmediği özel sektör istihdamının ise, Ocak ayındaki 166,000'lik artışın ardından Şubat ayında 173,000 artması bekleniyor.

İşsizlik oranı için gelen tahminler yüzde 7.7 ile yüzde 7.9 arasında kaldı. İsşizlik oranı, Eylül ayından bu yana, ya yüzde 7.8 ya da yüzde 7.9 oldu.