Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, ABD'de tarım dışı istihdamın beklenenden çok daha hızlı artması ve işsizlik oranının düşmesi ile birlikte değer kaybetti. Bu hareket sonucu, 10 yıl vadeli tahvillerin faizi 11 ayın zirvesine çıktı.

10 yıl vadeli ABD tahvillerinin faizi bu hafta, ADP özel sektör istihdam verisinin beklenenden iyi çıkması ve hizmet sektörünün tahminlerin ötesinde genişlemesinin ardından yükseldi. Fed Ocak ayında, istihdam piyasasında "kayda değer iyileşme" olana kadar, parasal genişleme programını sürdürme niyetinde olduğunu bir kez daha vurguladı.

Stamford, Connecticut'ta, Royal Bank of Scotland Group'a ait, Fed ile doğrudan işlem yapma yetkisine sahip 21 piyasa yapıcıdan bir olan RBS Securities'ten William O’Donnell, "Durum açık ve kesin. Ekonomi iyiye gidiyor," dedi ve "Fed'in politika adımları  açık bir şekilde etkili oluyor," değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli ABD tahvillerinin faizi sekiz baz puan ya da 0.08 yüzde puanı yükselerek, New York saati ile 08:46'da yüzde 2.07'ye çıktı. Faiz yüzde 2.08'e kadar çıkarak Nisan 2012'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bu kağıdın faizi, yükselişini beşinci güne taşıyarak, Ağustos ayından bu yana en uzun süreli çıkış dönemini yaşadı.

ABD'de tarım dışı istihdam, Ocak ayında aşağı yönde revize edilmiş rakamla 119,000 arttıktan sonra, Şubat ayında 236,000'lik bir artış gösterdi. Bloomberg News'un anketine katılan 90 ekonomistin tahminlerine göre, istihdamın 165,000 artması bekleniyordu. İşsizlik oranı ise yüzde 7.9'dan yüzde 7.7'ye geriledi.