Advertisement

J.C. Penney Co. CEO'su Ron Johnson'ın şirkette gittiği revizyon çerçevesinde düşen satışlarla başa çıkabilmek için 2,200 kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Şirketin sözcülerinden Joey Thomas yaptığı bir açıklamada J.C. Penney'nin 1,100 mağazasından yaklaşık yüzde 10'unun satış hacminde yaşanan düşüşten dolayı çalışan sayısında kesintiye gittiğini dile getirdi.

CEO Johnson ise geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada şirketin satışlarında bir türlü artış yaşanmaması üzerinde 2012 yılı boyunca yaklaşık 19,000 kişinin işini kaybettiğini açıklamıştı. ABD perakendecisinin geliri yüzde 25 azalarak 2 Şubat itibariyle geçen 12 aylık sürede 13 milyar dolara geriledi ve 1987 yılından bu yana en zayıf seviyeye indi. Müşterilerin genel olarak pazarlama hataları ve indirimler ve hediye kuponlarında yapılan kesintilerden dolayı eskisi kadar şirketi tercih etmediği söyleniyor.

Sözcü Thomas ise açıklamasında "Her istihdam kesintisinde olduğu gibi bunda da her kim bu karardan etkileniyorsa onları diğer pozisyonlara taşıyabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Karardan etkilenenlere 30 gün önceden haber verildi, o yüzden son günleri 6 Nisan olacak" ifadelerini kullandı.

Bunun ardından J.C. Penney son 4 gündür ilk defa yükselirken, yüzde 2.7 tırmanarak 14.82 dolar oldu. Hisseler 2012 yılında yüzde 44 değer kaybettikten sonra bu yıl düne kadar yüzde 25 düşmüştü.