Advertisement

ABD 10 yıllık gösterge tahvil faizleri, işverenlerin beklenenden daha fazla istihdam yaratması ve hizmet sektörünün tırmanış kaydetmesi üzerine son 1 yılın en büyük haftalık kazancını gerçekleştirdi.

Gösterge tahvil faizi dün Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde işsizlik oranının yüzde 7.7'ye gerilediğinin görülmesi üzerine son 11 ayın zirvesine çıktı. St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise yaptığı açıklamada enflasyon beklentilerinin kontrol altında olmasına rağmen Fed'in büyük ihtimalle tahvil alımı yapmaya devam edeceğini dile getirdi. ABD Hazine'si önümüzdeki hafta 66 milyar dolarlık bir tahvil ihalesi gerçekleştirmeyi planlıyor.

Boston'da bulunan Pioneer Investments başkan yardımcısı Richard Schlanger, "Faiz oranlarında gerçekleşen yükseliş ekonominin güçlendiğine dair bir sinyal. Fed uzun vadede alımlara devam edecek olan 800 kiloluk bir gorilla gibi" ifadelerini kullandı.

10 yıllık ABD tahvil faizleri 20 baz puan yükselerek New York işlemlerinde bu hafta yüzde 2.04'e yükseldi. Bu artış 16 Mart 2012'den bu yana en büyük yükseliş olarak dikkat çekti. Şubat 2023 vadeli yüzde 2'lik tahvilin fiyatı 1,000 dolarlık ana paraya 18.13 dolar artarak 99 5/8 oldu.