Advertisement

Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, Şubat ayı rakamlarının tahminleri aşmasının ardından, Çin'in enflasyon konusunda "üst düzey alarmda" olması gerektiğini söyledi. Böylelikle Zhou, fiyatların kontrol edilmesinde odaklanmanın artırılacağını işaret etti.

Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou, bugün yıllık Ulusal Halk Kongresi oturumları sırasında yaptığı basın toplantısında, "Para politikası, son iki yıldan daha düşük olan yüzde 13'lük para arzı artışı hedefinde görüldüğü üzere, artık 'gevşetilmiyor' ve 'göreceli olarak nötr' durumda," dedi.

Zhou'nun bu yorumları, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde zayıflama işaretlerinin gelmesine karşın, yetkililerin politikaları sıkılaştırdığına yönelik işaretlere katkıda bulundu. Merkez bankasının faizleri ve bankalara uyguladığı zorunlu karşılıkları geçen yılın Temmuz ayından bu yana değiştirmemesine karşın, hükümet bu ay konut fiyatlarını kontrol etmek için çabalarını daha da yoğunlaştırdı.

Zhou, "Merkez bankası daima tüketici fiyatlarına büyük önem atfetti," dedi ve "Bu nedenle, para politikasını ve diğer tedbirleri, fiyatlara ve enflasyon bekleyişlerine istikrar kazandırmak için kullanacağız" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'de başbakanlığa hazırlanan Li Keqiang'in de aralarında bulunduğu yeni liderler, varlık fiyatları ve krediler artarken gerçekleşen son 13 yılın en zayıf büyümesini süregelen toparlanmaya çevirme görevini miraz olarak devraldı. Bir hafta süren Çin yeni yıl tatili nedeniyle bozulan Şubat ayı enflasyonu, yüzde3.2 ile son 10 ayın zirvesine çıktı.