Advertisement

''WIN/ Gallup International Global Mutluluk Barometresi''nin sonuçları açıklandı.

Yapılan açıklamaya göre, dünya genelinde 54 ülkede 56 bine yakın kişiye son bir yılda kendilerini nasıl hissettikleri soruldu.

Araştırmada, dünya genelinde mutlu olanların toplam nüfusa oranı yüzde 53, mutsuzların oranı yüzde 13, ''ne mutlu, ne mutsuzum'' diyenlerin oranı da yüzde 32 olarak belirlendi. Bir önceki yıl yapılan araştırmada dünya genelinde ''mutlu'' olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 54 olmuştu.

WIN/ GIA Global Mutluluk Barometresi araştırmasının Türkiye halkasını gerçekleştiren ve bin kişi ile görüşen Barem Research'e göre, Türk halkının da yüzde 40'ı kendini mutlu hissettiğini belirtti. Mutsuz olduğunu söyleyen Türklerin oranı sadece yüzde 17 seviyesinde kaldı. Kendini mutlu ya da mutsuz olarak tanımlayamayanların oranı ise yüzde 42 düzeyinde gerçekleşti.
Maddi durumuna göre insanların 5 gruba ayrıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, küresel ölçekte, ekonomik olarak en alttaki iki grupta mutlu olanların oranı yüzde 47. Buna karşılık orta gelir grubundakilerde mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 57, en üst gelire sahip iki grupta ise bu oran yüzde 59'a ulaşıyor.

-''Mutluluk yaşanan bölgeyle de ilgili''-

Maddi koşullar mutluluğu artırıyor, ancak belirli bir doyuma ulaştıktan sonra maddi durumun mutluluğa pek etkisi kalmıyor. Araştırmanın ortaya çıkardığı bulgulardan biri de, mutluluğun yaşanan bölgeyle ilgili olması. Latin Amerika ülkeleri yüzde 78 ile tüm dünyada mutluluk oranının en yüksek olduğu bölge.

Bu bölgeyi yüzde 60 ile Afrika izliyor. Mutluyum diyenlerin oranı Doğu Asya'da yüzde 59, Hindistan'da yüzde 56, ancak Türkiye'nin de içinde bulunduğu Batı Asya ve Doğu Avrupa'da ise mutlu olanların oranı yüzde 41. Bu oran en az mutlu insanların yaşadığı bölgeyi oluşturuyor.

-Kim mutlu kim mutsuz-

WIN/ GIA Global Mutluluk Barometresi'nin sonuçlarına göre, 30 yaşın altındaki gençler yüzde 55 oranı ile en mutlu yaş gurubu. Yaş yükseldikçe, 30-65 yaş arasında ''mutluyum' diyenlerin oranı yüzde 51'e düşüyor. 65 yaş üstüne çıkıldığında ise mutlu olanların sayısı, yüzde 53 ile yeniden biraz artıyor.

Mutluluk eğitimle doğrudan bağlantılı görünüyor. Dünyada mutluluk oranı lise ve altı eğitimliler arasında yüzde 51 iken, üniversite mezunlarında yüzde 55, master ve doktora gibi daha üst seviyede eğitimli kişiler arasında yüzde 61.

Dünya genelinde ''mutluyum'' diyen kadın-erkek oranı aynı. Her iki cinsiyette mutluluk oranı yüzde 53 iken, söz konusu mutsuzluk olduğunda yüzde 15 ile kadınların daha mutsuz olduğu görülüyor. ''Mutsuzum'' diyen erkeklerin oranı ise yüzde 12'de kalıyor.

İşsizler arasında mutluluk oranı yüzde 40 iken, çalışanların yüzde 55'i, emeklilerin, öğrencilerin ve ev kadınlarının yüzde 56'sı ''mutlu'' olduklarını belirtiyor.