Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı Türk Lirası için yüzde 2,22'ye, aylık azami gecikme faizi oranı ise yüzde 2,72'ye indirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan yapılan duyuruya göre, Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,22'ye, aylık azami gecikme faizi oranı ise yüzde 2,72'ye düşürüldü, dolar ve avro cinsinden azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadı.

Duyuruda, 16 Mart 2013 tarih ve 28589 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair 2013/4 sayılı tebliğle 1 Nisan 2013 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranının Türk Lirası için yüzde 2,22, dolar için yüzde 1,70 ve avro için yüzde 1,64; aylık azami gecikme faizi oranının ise Türk Lirası için yüzde 2,72, dolar için yüzde 2,20 ve avro için ise yüzde 2,14 olarak belirlendiği bilgisi verildi.

Söz konusu oranların azami oranlar olduğu, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanmasının mümkün olmayacağı belirtilen duyuruda, şunlar kaydedildi:
''Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır.

Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır.''