Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Almanya'nın Güney Kıbrıs'a yönelik kurtarma paketinde banka mevduatlarına vergi uygulanması konusundaki rolü, Şansölye Angela Merkel'in Eylül ayında gerçekleşecek olan seçimlerden önce seçmenlere neden bir kurtarma paketine daha katkıda bulunmaları gerektiğini açıklamakta yaşadığı zorluğu gösteriyor.

Merkel'in Hristiyan Demokratik Birliği partisinden parlamento başkan yardımcısı Michael Fuchs, BBC Radio 4'e bugün yaptığı bir açıklamada "Seçmenlerime giderek onlara neden Güney Kıbrıs'ı kurtarmak için 3 milyar eurodan daha fazla bir para vermeyi göze aldığımızı anlatmak zorundayım. Bu insanlar kendi kendilerine en azından ufak bir kurtarma paketi sağlamayı bile istemezken neden Almanlar bir kurtarma paketini kabul etmek istesin?" ifadelerini kullandı.

Euro Bölgesi maliye bakanları 16 Mart'ta vardıkları bir anlaşmada Güney Kıbrıslı banka mevduat sahiplerini, ülkeyi kurtarmak için gerekli olan maliyete yardımcı olmaları için bankalardaki paralarına vergi uygulamayı öngörmüştü. Güney Kıbrıs'ın bankalardan yaklaşık olarak 5.8 milyar euro katkıda bulunması öngörülüyor. Güney Kıbrıslılar bu uygulamaya ATM'lerde uzun kuyruklar oluşturarak paralarının çekebildikleri kısmını çekerek karşılık verirken, toplum içinde huzursuzluk da artış gösteriyor.

Merkel, Cumartesi günü yaptığı bir açıklamada anlaşmanın "yalnızca başka ülkelerin vergi ödeyicilerinin dışında, bu durumdan sorumlu insanların biraz da olsa işin içine girdiği" anlamına geldiğini belirtti. Merkel, "Bu yolda ilerlememiz doğru bir şey ve bence bu da Kıbrıs'a yardımı onaylamamızı daha da kolaylaştıracak, iyi bir adım" ifadelerini kullandı.