Advertisement

Piyasaların Haruhiko Kuroda'nın Japonya'nın yeni merkez bankası başkanı olarak yapacağı ilk basın toplantısını beklerken, ülkenin dış ticaret açığının beklenenden fazla daralması üzerine yen, dolar karşısında dün kaydettiği kayıpları sonlandırdı.

Kuroda'nın bugün Tokyo saati ile 18:00'de para politikasına ilişkin açıklamalarda bulunacağını söylemesinin ardından yen, dolar karşısında 3.5 yılın en düşüğünün yüzde 1 uzağında işlem gördü. Japonya Maliye Bakanı Taro Ası bugün parlamentoda zayıf yenin, enerji ithalatının maliyetini etkilediğini söyledi. Yeni Zelanda doları, ekonomisinin tahminlerden fazla büyüdüğünü açıklaması ve Çin'de öncü imalat PMI endeksinin beklentinin üzerinde hızlanmasıyla 16 önemli para birimi karşısında güçlendi.

Yenin, ticaret açığının beklenenden dar olmasından ötürü bir miktar sıçrama kaydettiğini söyleyen Mizuho Trust & Banking Co.'nun Tokyo'daki kıdemli stratejistlerinden Takahiro Nakano, uzun vadede piyasanın Japonya'nın yeni başkanın parasal genişlemeyi artıracağını beklediğini ifade etti.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.2 güçlenerek 95.79 düzeyine çıktı. Japon yeni 12 Mart'ta dolar karşısında Ağustos 2009'dan bu yana en zayıf seviyesini kaydetmesinin ardından 96.71'lere kadar çıktı. Yen, euro karşısında da dün yüzde 1.3 değer kaybetmesinin ardından bugün yüzde 0.1 değerlenerek 124 seviyesine yükseldi. Euro yüzde 0.1 primlenerek 1.2945 dolara çıktı.

Japon yeni, dolar karşısında 2013'te yeni BOJ liderlerinin, Başbakan Shinzo Abe'nin daha fazla teşvik çağrılarını dinleyeceği beklentisiyle yüzde 9 değer kaybetti. Kuroda deflasyonu sonlandırmak için ne gerekiyorsa yapacağını ve yüzde 2 enflasyon hedefinin ulaşılabilir olduğunu söyledi.

Japonya'nın dış ticaret açığı Ocak'ta 1.63 trilyon yenden, Şubat'ta 777.5 milyar yene geriledi. Beklenti, Japonya'nın dış ticaret dengesinin 855.9 milyar yen açık vereceği yönündeydi.

Japonya'nın 8. kez dış ticaret açığı verdiğini gösteren Şubat verisi, 1980'den bu yana en uzun süreli açığa işaret etti.