Advertisement

Libor skandalının ilk kurbanı olması ve kâr amacıyla faizleri manipüle etmekten ceza almasının üzerinden daha 1 yıl bile geçmeden Barclays Plc, 9 kıdemli yöneticisine 40.3 milyon sterlinlik (61 milyon dolar) prim ödemesi yaptı.

Bankanın eski CEO'su Robert Diamond'un yönetim ekininin son üyelerinden biri olan yatırım bankacılığı müdürü Rich Ricci'ye 17.6 milyon sterlin değerinde 5.7 milyon hisse, Barclays'in yeni CEO'su Antony Jenkins'e de 5.59 milyon sterlin değerinde 1.8 milyon hisse verildi.

Libor'u manipüle etmekten Haziran'da 290 milyon sterlin para cezasına çarptırılan Barclays, bu yılki maliyetini 1.7 milyar sterlin azaltmak için 3,700 kişiyi işten çıkaracak. Banka Şubat'ta 2012'de 20 yıldır ilk kez 1.04 milyar sterlin zarar ettiğini açıkladı. Barclays, dördüncü çeyrekte hatalı bir şekilde faiz swapları ve kredi sigortası satan müşterilerinin zararını telafi etmek için kenara ekstra 1 milyar sterlin ayırdı.

İngiliz banka açıklanan hisselerin önceki yıllardaki performansların primleri ve uzun vadeli girişim planlarının imtiyazsız hisse senetlerini kapsadığını belirterek, "Barclays rakam politikasını revize etti ve gelecekteki kısa ve uzun vadeli teşviklerin tamamı yeni kriterlere göre belirlenecek" dedi.