Advertisement

Kurtarma paketine ulaşmak için çalışmalara başlamaya hazırlanan Güney Kıbrıs'ın en büyük bankası,  ülke ekonomisinin "iflasın eşiğinde" olduğunu ve Avrupa'dan likidite konusunda "yaşam desteği"nin gerektiğini söyledi.

Kendisinin de iflası önlemek için acil fonlama ihtiyacında olduğunu not düşen Bank of Cyprus, bir sonraki adımın "kurtuluş ya da yıkım" olabileceğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası ülkeye kurtarma paketini kazandıracak yeterli fonu bulması için yalnızca Pazartesi'ye kadar zaman tanıdı.

Güney Kıbrıs'ın Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu tarafından anlaşılan kurtarma paketini alabilmesi için 5.8 milyar euroluk kaynak bulması gerekiyor.

Güney Kıbrıslı siyasi liderler Perşembe günü ülke başkanı Nicos Anastasiades ile seçenekleri değerlendirdi; ancak liderler yeni taslak için önerilen 9 maddenin üzerinde çalışmak için daha fazla zamana ihtiyaçlaırnın olduğunu söyledi.

Ülkenin en büyük iki bankası Bank of Cyprus ve Laiki'nin de AMB'nin Acil Durum Likidite Desteği'ne bağlı olduğu tahmin ediliyor.

Güney Kıbrıs'taki tüm bankalar yüksek meblağlarda paraların çekilmesinin önlenmesi için Salı gününe kadar tatil.

Kıbrıslılar ATM'lerden para çekebiliyor ancak bankaların kasasındaki para da azalıyor. Laiki Perşembe günü günlük çekim limitini 260 euro ile sınırladı.

Eski bir hükümet yetkilisi olan Phaedon Vassilliades, Fransız AFP ajansına Laiki Bank'ın bir daha açılmamak üzere kapanabileceğine ilişkin endişelerin olduğunu, bu nedenle olabildiğince fazla parasını çekmek istediğini söyledi.

Bankacılık sektörü Güney Kıbrıs ekonomisine hakim konumda bulunuyor ve bu nedenle eğer bir çözüm bulunamazsa, ada ülkesi eurodan çıkmak zorunda kalacak.