Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır, Euro Bölgesi maliye bakanlarının Güney Kıbrıs'a yardım paketini onaylamalarının ardından talep görünümünün iyileşmesi ile birlikte, değer kazandı ve sanayi metallerindeki yükselişlere öncülük etti.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.2 yükselerek, Seul saati ile 16:00'da, 7,671 dolara çıktı. Fiyatlar geçen hafta yüzde 1.3 düştü ve böylelikle, son üç haftada ilk kez düşüş göstermiş oldu. Temmuz vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.5 yükselerek ton başına 55,890 yuana (9,000 dolar) ulaştı.

Güney Kıbrıs, temerrüt tehlikesini ortadan kaldırmak amacıyla, 10 milyar euroluk (13 milyar dolar) acil yardım paketi için uluslararası kreditörlerle anlaşmaya vardı.

Seul'de Hyundai Futures Corp. emtia analisti Will Yun, "Anlaşma, piyasaya, Kıbrıs sorununun, henüz tam çözüm bulunmasa da, istikrar kazandığı sinyalini yolluyor," dedi ve "Bu baz metaller için olumlu bir haber" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'de imalat sanayi bu ay beklenenden daha hızlı genişledi ve ABD'de ikinci el konut satışları Şubat ayında son üç yılın en hızlı artışını gösterdi. En çok bakır tüketimini Çin ve ABD'de gerçekleştiriyor.

Japonya'da, Japonya Elektirik Kablosu ve Kablo Üreticileri Birliği'nin kaydettiğine göre, bakır kablo ve kablo nakliyatı gelecek mali yılda yüzde 2.2 artabilir. İhracat ve ülke içi işlemleri içieren nakliyat rakamı, 1 Nisan'da başlayacak mali yılda 701,000 tona yükselebilir. Sanayi grubu, bu rakamın bu mali yıl içinn 685,700 ton olarak tahmin edildiğini kaydetti.

LME'de, aluminyum, kalay, çinko ve kurşun da değer kazandı. Nikel ise düştü. Mayıs vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 yükselerek pound başına 3.4775 dolara ulaştı.