Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Danışman ve konuya dair bilgisi olan kaynaklar, ABD merkez bankasının, bankalara, prim ödemelerini belirlerken, rakiplerinin performanslarını görmezden gelerek, kendi kârlılıklarına odaklanmaları yönünde baskı yapıyor.

Fed, Wall Street'in köklerinde yer alan prim ödemesi uygulama alışkanlığını değiştirmeye çalışıyor. Wall Street bugüne kadar kıdemli yöneticilere yapacağı prim ödemelerini belirlerken, rakiplerinin ödeme performansları ile kendisininkileri mukayese ederek de karar veriyordu.

Fed, göreceli performans göstergelerinin, yöneticileri,  rakipleriyle yarışmak için büyük risk almaya ve bankaları iyi durumda değilken, yöneticilere gereğinden fazla ödeme yapmaya itmesinden korkuyor. Regülatörler de bankaların, sermaye tasarrufu yapmaları gereken noktada yöneticilere fazla para veriyor olmasından endişe ediyor.

Dodd-Frank finansal reform yasası, Wall Street'teki yeni ödemelerden sorumlu olma görevini Fed'e verdi. Şimdilik yalnızca bankalarla görüşmelerde bulunan Fed, henüz resmi bir kural ya da direktif yayınlamadı.

Yasakoyucular ve regülatörler, ödeme uygulamalarının gelecekteki finansal kriz ihtimalini azaltmasını umsa da, bazı kurumsal idare uzmanları, yalnızca göreceli performans kriterinin tablodan silinmesinin risk alımı üzerinde çok fazla etkisinin olup olmayacağını sorguluyor. Adı geçen bankaların sözcüleri, gizlilik ilkelerini öne atarak, Fed ile yürüttükleri görüşmelere ilişkin hiçbir açıklamada bulunmadı.

Büyük bankaların maaş planlama birimlerinde çalışan bazı uzmanlar ise, hep işler iyi hem de kötüyken, göreceli performans uygulamasının yatırımcıları çabalamaya teşvik ettiğini savunuyor.