Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen Avrupalı grup içinde yer alan Finlandiya'dan Türkiye'nin üyelik sürecine bir kez daha destek geldi.

Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen, Türkiye'nin AB ile yürüttüğü üyelik müzakerelerinin hızlanması gerektiğini ifade etti ve "Türkiye AB üyesi olsaydı, Avrupa'da durum belki şu anda biraz daha farklı olabilirdi" dedi.

Katainen, hafta sonunda bazı Avrupa ülkelerinin liderlerini Avrupa'nın geleceğini konuşmak için Laponya bölgesindeki Saariselka adlı küçük kasabada ağırladı. Finlandiya'nın Kuzey Kutup dairesinin 250 kilometre kuzeyinde yer alan bu küçük kayak merkezindeki gayriresmi toplantıya Türkiye'den Başbakan Yardımcısı Ali Babacan katıldı.

Toplantının diğer katılımcıları ev sahibi Finlandiya'nın Avrupa İşleri ve Dış Ticaret Bakanı Alexander Stubb, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves, Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis, Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt, Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanovic ve AB dönem başkanı İrlanda'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Lucinda Creighton oldu.

Avrupa'nın geleceğini ele almak için bir araya gelen liderlerin buluşmasında, Avrupa ülkelerindeki finansal krizler gündemin önemli maddelerinden birini oluşturdu.

AA muhabirine değerlendirmede bulunan Finlandiya Başbakanı Katainen, AB ülkelerinde birbiri ardına meydana gelen ekonomik krizler sırasında Türkiye AB üyesi olsaydı, durumun belki de şu andakinden farklı olabileceğini vurguladı.

"Bunu kesin olarak söylemek tabii ki çok zor ama bu ihtimali düşünmek ilginç" diyen Katainen, şunları kaydetti:

"Çünkü Türkiye yüksek nüfuslu ve büyüyen bir ekonomi. Aslında Avrupa'nın tamamı Türkiye'nin hızla büyüyen pazarından büyüme anlamında faydalanabilirdi. Sonuçta, Türkiye AB üyesi olsaydı, şu anda bu iyi olabilirdi ve Avrupa'da durum şimdi biraz daha farklı olabilirdi."

-Son zamanlarda fikirler olumlu-

Katainen, Türkiye'yi AB yolunda ilerlemesi konusunda desteklediklerini söyledi ve Finlandiya'nın AB içinde Türkiye'nin üyeliğini destekleyen grupta yer aldığını hatırlattı.

Katainen, şöyle konuştu:

"İşler istenildiği gibi gitmediği için Türk halkının yaşadığı hayal kırıklığını çok iyi anlıyorum. Ancak son zamanlarda olumlu fikirler ve düşünceler var. Türkiye ile müzakerelerin daha hızlı ilerleyeceği ümidini taşıyorum. Türkiye son yıllarda çok pozitif değişimler yaşadı. Kamu maliyesi iyi durumda. Büyüyen bir pazarsınız. Türkiye'de çok iyi şeyler meydana geliyor. Bütün bunlar Avrupa'nın geri kalanı için iyi olabilecek şeyler. AB ile Türkiye daha yakın bir bağ kurmalı ve birbiriyle bütünleşmeli."

-Destekleyenler seslerini yükseltmeli-

Türkiye'nin üyeliğini destekleyen ülkelerin, özellikle son yıllarda yaşanan krizden sonra bunu daha yüksek sesle ifade etmeleri gerektiğini belirten Katainen, "Müzakereleri ilerletmemiz gerektiğini doğrudan ve açıkça söylemeliyiz çünkü Türk halkının bu desteğe ihtiyacı var. Aslında bu yaşananlar, ekonomik sıkıntılar Türkiye'ye fayda sağladı. Şu anda, 6 ay ya da 1 yıl öncesine göre AB ülkeleri Türkiye ile ilgili daha iyi bir tutum içinde" dedi.

AA