Advertisement

Nobel ödüllü ekonomist Robert Mundell, yaptığı bir açıklamada Avrupa Merkez Bankası'nın dolar karşısında güçlü euroya tahammül göstermesinin en borçlu ülkelerde krizin daha da kötüleşmesine sebep olduğunu dile getirdi.

Mundell, Avrupalı politika yapıcıların Fed'in ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla tahvil alımını gerçekleştirdiği sırada euronun güçlenmesini engelleyebilmek için "büyük bir fırsat" kaçırdıklarını dile getirdi. Euronun güçlenmesinin bölgedeki zayıf ekonomiler için "tahrip edici bir durum" olduğunu söyleyen Nobel ödüllü ekonomist, Avrupa'nın kendine has bir varlık alımını gözden geçirmesi gerektiğini ve böylece para birimini zayıflatabileceğini sözlerine ekledi.

"Doların güçlü ve euronun zayıf olduğu dönemde yani 1.20 doların görüldüğü dönemlerde devreye girmek için iyi bir zamandı" diyen Mundell, "Euronun düşük seviyede olduğu bir dahaki seferde orada tutmaları ve daha yukarısına çıkarmamaları lazım. Bu, Avrupa ekonomilerinin toparlanması adına mucizeler yaratacaktır" ifadelerini kullandı.

Avrupa ortak para birimi Haziran 2010'da gördüğü ve Mart 2006'dan bu yana en düşük seviye olan 1.1877 dolardan yüzde 9.5 tırmanış gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl 1.2043 dolara kadar gerileyen parite, Şubat ayında 1.3711 dolara yükseldi. Euro, New York saatiyle 06:58'de 1.3002 dolardan işlem görürken, genel parite ortalaması 1.2128 dolar.

Columbia University ekonomi profesörü olan Mundell, euronun güçlü kalmasına tahammül etmelerinin "akıllara durgunluk verdiğini" söyledi.