Advertisement

Piyasa profesyonellerinin katılımıyla yapılan Bloomberg HT Merkez Bankası Algı Anketi'nin beşincisi açıklandı.

Para Politikası Kurulu öncesinde yerli yabancı 40 ekonomist ve stratejistin katılımıyla yapılan ankette Merkez Bankası'nın finansal istikrarı gözetmesine destek verilirken, fiyat istikrarının yeterince gözettiğini düşünenlerin oranı zayıfladı.

Merkez Bankası'nın kararlarını güvenilir buluyormusunuz sorusuna 'emin değilim' yanıtını verenlerin oranı Mart 2013'te Kasım 2011'den bu yana en yüksek düzey olan yüzde 34'e yükseldi.

Merkez Bankası'nın bağımsızlığının son üç aylık dönemde azaldığını düşünenlerin oranı yüzde 13 olurken, arttı diyenlerin oranı yüzde 16 oldu. Merkez Bankası algı anketinde bağımsızlık algısını değişmediğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 72 oldu.

Bu arada, Merkez Bankası'nın kararlarını sadece ekonomik verilere bakarak aldığını söyleyenlerin oranı yüzde 44'le geçen aya göre neredeyse değişmezken, soruya hayır yanıtı verenlerin oranı yüzde 38'e yükseldi.
Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını yeterince gözetiyor mu sorusuna emin değilim yanıtı verenlerin oranı yüzde 22 ile Kasım 2011'den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Merkez Bankası finansal istikrarı gözetmeye devam etmeli mi sorusunu yanıtlayanların yüzde 94'ü devam etmeli yanıtını verdi. Bu sorunun ilk defa Aralık 2012'de sorulduğu ankette de oran yüzde 94 düzeyindeydi.

Diğer yandan Merkez Bankası'nın son üç aylık performansını başarılı görenlerin oranı yüzde 78'e geriledi. Böylece anketin hazırlanmaya başlandığı Kasım 2011'den bu yana bu soruya verilen yanıt ilk defa zayıflama gösterdi. Aralık'ta bu oran yüzde 88 düzeyindeydi.

Merkez Bankası'nın faiz koridorunu değiştirip değiştirmeyeceği sorulduğunda da koridorda değişiklik öngörenlerin oranı Kasım'da yüzde 84'le aralık'taki yüzde 79 düzeyinin üzerine çıktı.