Advertisement

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaklaşık bir hafta önce "adaletsiz, amatörce ve tehlikeli" olarak nitelediği Güney Kıbrıs kurtarma paketine bakış açısını değiştirerek, son kurtarma paketini kabul ettiği sinyali verdi.

Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov tarafından bugün yapılan açıklamaya göre Rus Devlet Başkanı, hükümetin Güney Kıbrıslı yetkililerle Aralık 2011'de verilen 2.5 milyar euroluk (3.2 milyar dolar) kredinin yeniden yapılandırılması için görüşmelerin başlaması talimatını verdi. Maliye Bakanı Anton Siluanov'un açıklamasına göre Güney Kıbrıs'ın istediği şartlar altında toplam oranın yüzde 10'unun silinmesi öngörülüyor.

Peskov, "Eurogroup tarafından verilen kararlar göz önüne alındığında Başkan Putin Güney Kıbrıs'ın ve Avrupa Komisyonu'nun krizi sonlandırmak ve maliye ve bankacılık sistemini değiştirmek adına çabalarına destek vermeyi mümkün görüyor" ifadelerini kullandı.

Açıklamaların ardından ruble dolar karşısında kazançlarını silerek Moskova saatiyle 19:04'te yüzde 0.2 düştü ve 90.8910 seviyesine geriledi. Euro ise yüzde 0.8 zayıfladı ve 1.2890 dolar oldu.