Advertisement

New York Borsası, Güney Kıbrıs'ın bankalarını yeniden yapılandırma planlarının diğer Avrupa ülkelerindeki mevduatlarda da zararların yolunu açacağına ilişkin endişelerin etkisiye, Standard&Poor's 500 Endeksi'nin rekor yükseğe 1 puan uzağına kadar tırmanmasının ardından gevşedi.

Textron Inc. ve Caterpillar Inc.'in yüzde 1'in üzerinde değer kaybetmesiyle sanayi hisseleri düştü. BlackBerry, Goldman Sachs Group Inc.'in şirketin hisse notunu düşürmesinin ardından yüzde 4.6 geriledi. Dell Inc., Blackstone Group LP ve aktivist yatırımcı Carl Icahn'ın bilgisayar üreticisi şirketi satın almak üzere teklif vermelerinin ardından yüzde 2.6 tırmandı.

S&P 500 Endeksi, erken saatlerde yüzde 0.5 yükselmesinin ardından gün sonunda yüzde 0.3 kayıpla 1,551.69 puana geriledi. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.4 düşüşle 14,447.75 puana indi. Amerikan borsalarında 5.9 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 6.1 altında kaldı.

Hem Kuzey Amerika hem de Avrupa'da önemli siyasi kararların alındığı bir tablonun öne çıktığını belirten Wells Fargo Private Bank'ın yatırım stratejisi yönetici direktörü Ron Florance, siyasi bir hata olmasının çok kötü olduğunu ve geçtiğimiz haftaki kararların bir hayli kötü kararlar olduğunu söyledi. Florance, sorunun giderildiğini, ancak insanların eşikte olduğunu ifade etti.

Hisseler erken saatlerde, Euro Bölgesi'nin 3. küçük ekonomisi Güney Kıbrıs'ın 10 milyar euroluk kurtarma paketinin şartlarını kabul etmesinin ardından ralli yaptı.