Advertisement

(17:15'te güncellendi)

Altın vadeli kontratları, Güney Kıbrıs'ın kurtarılması anlaşmasının metale yönelik güvenli liman taleplerini azaltmasının ardından düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) İcra Kurulu üyesi Benoit Coeure, Kıbrıs anlaşmasının bölgenin kalanı için bir örnek olmadığını ve AMB'nin euroyu korumak için herşeyi yapacağını söyledi. CPM Group, altın fiyatlarının bu yıl ortalamada, yatırımcıların "küresel finans sisteminin kısa bir süre içinde çökeceği yolundaki aşırı beklentilerden uzaklaşması" ile birlikte, düşebileceğini kaydetti.

New York merkezli araştırma şirketi CPM'in idari direktörü Jeffrey Christian, "Kıbrıs'ın büyük sorun olduğunu düşünerek altına girenler, şimdi çıkıyor," dedi ve iyileşen ABD ekonomisinin de bugün altın fiyatlarını aşağı çektiğini sözlerine ekledi.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 düşerek, yerel saat ile 10:50'de, ons başına 1,600.50 dolara geriledi. İşlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yaklaşık iki katıydı. Metal ikinci çeyrek dönemi de ard arda düşüşle geçerek, 2001'den bu yana en uzun süreli çeyrek dönem düşüş serisini göstermeye hazırlanıyor.

Dün itibariyle, altın bu yıl, kısmen ABD ekonomisinden gelen iyileşme işaretlerinin etkisi ile, yüzde 4.1 düştü. Fiyatlar önceki iki seansta yüzde 0.5 geriledi.

ABD'de birinci el konut satışları Şubat ayında, borçlanma maliyetlerinin rekor seviye yakınlarına inmesi ve istihdam görünümündeki iyileşme ile birlikte son dört yılın en uzun süreli ard arda yükseliş serisini gösterdikten sonra, geriledi.

Mayıs vadeli gümüş kontratları, Comex'te, yüzde 0.4 düşerek ons başına 28.705 dolara geriledi.

(17:15'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Mart 2013 Salı, 14:32 Misafir altını kim talep ediyordu merak ettim,basit spekülasyonlarla tırmanıyor anlamak mümkün değil,ortada fiziki güçlü bir talep yok,düşmesi gerekiyor.