Advertisement

Amerikan otomobik üreticisi Ford Motor Co.'nun CEO'su Alan Mulally, Japon otomobil üreticilerine rekabet avantajı sağlayan yendeki zayıflamadan endişe duyduğunu söyledi.

Dünya genelinin kurunun piyasalarca belirlenmesi gerektiğine inandığının altını çizen Mulally, Bangkok'tan verdiği röportajında, bunun uluslararası ticaret sisteminde olan herkes için çok önemli olduğunu belirtti.

Yen, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin ülkenin ihracat odaklı ekonomisini canlandırmak için para birimini zayıflatan ifadelerinden oluşan seçim kampanyasına başladığı Kasım ortasından bu yana yüzde 15 değer kaybetti. Yendeki zayıflama Toyota Motor Corp., Nissan Motor Co. ve Honda Motor Co.'nun hisselerini destekledi.

Mulally, Avrupa konusunda da bölgedeki üretimlerini, reel talebi karşılayacak şekilde düşürdüklerini söyledi.

Fors Avrupa'da istihdam kesintisi yaparken, Asya'daki fabrikalarını artırarak iki kıtadaki kayıplarını telafi etmenin yollarını arıyor. Amerikalı şirket, kârlarını ise Kuzey Amerika'da kaydediyor. Ford yüzde 3 küresel pazar payı hedefini ve yüzde 32 otomotiv operasyonel kâr akışı hedefini 2012'de tutturmayı başarmıştı.