Advertisement

İtalya tahvilleri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) icra kurulu üyesi Benoit Coeure'nin, AMB'nin euroyu koruma görevinin kuralları dahilinde, ortak para birimini korumak için herşeyi yapacağını açıklamasının ardından değer kazandı ve dünkü düşüşünü tersine çevirdi.

Almanya'nın gösterge 10 yıl vadeli tahvilleri, Coeure'nin, AMB Başkanı Mario Draghi'nin Temmuz ayında, euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapılacağı taahhüdüne benzer bir açıklama yapmasının ardından değer kaybetti ve bu hareket sonucu faiz yaklaşık 12 haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Hollanda bugün 2 milyar euroluk (2.6 milyar dolar) beş yıl vadeli tahvil, İtalya 8.5 milyar euroluk altı ay vadeli bono ve Fransa ise bankalar yoluyla 2045 vadeli tahvil satışı yapacak.

Londra'da Monument Securities Ltd. sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Marc Ostwald, "Dünkü satış dalgasının bir kısmını düzeltiyoruz," dedi ve "Bu hareket, piyasanın halen Draghi'nin sözüne inandığını gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli İtalya tahvilleri, dün 10 baz puanlık çıkışının ardından, beş baz puan ya da 0.05 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 08:59'da yüzde 4.56'ya geriledi. Kasım 2022'de vadesi dolacak yüzde 5.5 faizli tahvillerin fiyatı 0.41 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 4.10 değer kazanarak 107.64'e çıktı. 10 yıl vadeli İspanya tahvillerinin faizi ise üç baz puan düşerek yüzde 4.93'e indi.

10 yıl vadeli Almanya tahvillerinin faizi, dün yüzde 1.33 ile 2 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, üç baz puan yükselerek yüzde 1.36'ya çıktı.

İtalya ve ispanya tahvilleri dün, Güney Kıbrıs anlaşmasının, krizin kontrol altına alınmasına yetmeyebileceği endişeleri ile dün değer kaybetti.