Advertisement

Euro Bölgesi tarafından son kurtarılan ülke olan Güney Kıbrıs'ın maliye bakanı Michael Sarris, kurtarma paketinin neden olacağı sıkıntıyı hafifletmek için eurodan çıkışın değerlendirilmesi çağrılarını dindirmeye çalışıyor.

Nobel ödüllü Güney Kıbrıs hükümeti danışmanı Christopher Pissarides ve Güney Kıbrıs Parlamentosu Mali Komitesi Başkanı Nicholas Papadopoulos dün eurodan çıkma fikrini ortaya attı.

Eurodan çıkmayı konuşmak ve böyle bir fikri düşünmenin felaket ile sonuçlanacağını söyleyen Sarris, yerlerinin Avrupa ve Euro Bölgesi olduğunu ve kalmak için de ellerinden geleni yapacaklarını savundu.

Sarris, Avrupa'nın ülkenin en büyük 2. bankasını kapatma ve zararı teminatsız mevduat sahiplerine yansıtma kararını sindirmeye çalışan adadaki para transferlerindeki kısıtlamaların büyük ihtimalle haftalar boyunca gevşetilmeyeceğini söyledi.

Güney Kıbrıslı bankalar, sınırlı nakit çekimleri haricinde 16 Mart'tan bu yana kapalı. Güney Kıbrıs Rum Hükümeti dün, finansal tesisat hazırlanıncaya kadar bankalardaki tatilin Perşembe'ye kadar uzatılacağını açıkladı.

Sarris, sermaye hareketlerindeki, paranın bankacılık sisteminin dışına çıkmasını önlemeye yönelik kontrollerin haftalarca daha devam edeceğini söyledi.