Advertisement

Dünyanın en büyük 3. ekonomisi Japonya'nın başbakanı Shinzo Abe'nin fiyatlardaki düşüşü sonlandırma vaadi, yatırımcıların enflasyon beklentileri; yaşam maliyetlerinin 14 yıl geride kalmasının ardından Almanya'ndakilere rekor fark attı.

Japonya'nın enflasyona bağlı tahvilleri ile geleneksel tahvilleri arasındaki faiz farkını gösteren 5 yıllık başabaş oranı bu ay yüzde 1.54'e ulaşarak, Almanya'nınkileri 33 baz puan aştı ve 2009'dan bu yana en büyük sıçramaya işaret etti. Japonya'nın oranı bu yıl İngiltere'nin ardından en hızlı artışını kaydetti.

Japonya'nın "bağlayıcı (linker)" da denilen enflasyona bağlı tahvilleri bu çeyrekte son 2 yılın en büyük kazancını kaydetmeye hazırlanıyor. Varlıklar, 1999'dan bu yana Almanya'nınkilerden daha hızlı artış kaydetmemiş olan fiili tüketici fiyatlarının  Şubat'ta yüzde 0.7 düşmesinin beklenmesine rağmen kazanç sağladı. Abe'nin yüzde 2 yıllık enflasyon hedefine ulaşmak için sınırsız nakit tedbir çağrısında bulunmasıyla yatırımcıların beklentileri arttı.

Piyasanın işlerin gidişatından ve ciddiye binmesinden destek bulduğuna dikkat çeken Morgan Stanley'nin Londra'daki enflasyon araştırmaları küresel başkanı Anton Heese, piyasanın hedefin ulaşılabileceği ihtimalini değil, bunun olma olma ihtimalini fiyatlamaya başladığını söyledi.