Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs ile uluslararası hukuka aykırı olarak tartışmalı sularda çalışmalarına devam etmesi nedeniyle, İtalyan enerji şirketi ENI ile Türkiye'deki projelerinin askıya alınması da dahil olmak üzere söz konusu şirketle çalışmama kararı aldıklarını bildirdi.

ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen ''Rüzgar Enerjisi Çalıştayı''na katılan Yıldız, çalıştay öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tüm uyarılara rağmen ENI şirketinin, Güney Kıbrıs ile Akdeniz'deki uluslararası sularda petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına devam ettiğini anlatan Yıldız, bu nedenle söz konusu şirketle çalışmama kararı aldıklarını bildirdi. Yıldız, ''ENI şirketi ile Türkiye'deki projelerinin rafa kaldırılması da dahil Türkiye'de çalışmama kararı aldık'' dedi.

Samsun-Ceyhan arasına inşa edilecek ham petrol boru hattı projesinin Çalık Holding ile birlikte ENI'nin de görev aldığını hatırlatan Yıldız, Çalık'ın bu konuda kendi değerlendirmesini yapacağını ancak kendilerinin bu şirketi tercih etmediklerinin altını çizdi. Bakan Yıldız, Kıbrıs açıklarında bulunacak kaynakların ya tüm Kıbrıs tarafından kullanılması ya da bu çalışmaların yapılmaması gerektiğini vurguladı.

-İsrail'in özür dilemesi-

İsrail'in özür dilemesinin enerji sektörüne yansımaları konusundaki sorular üzerine Yıldız, bazı yorumların aksine İsrail'in özür dilemesinin enerji projeleriyle bir ilgisi olmadığını belirtti. Yıldız, ''Bu siyasi bir konudur, enerji sektörüyle doğrudan bir ilgisi yok'' değerlendirmesinde bulundu. Yıldız, bundan sonraki süreçte ise enerji sektöründe bir işbirliğinin ortaya çıkıp çıkmayacağının önümüzdeki süreçte belli olacağını kaydetti.

Yıldız, çözüm sürecinin yer altı kaynaklarının kullanımında yaratacağı etkinin sorulması üzerine, bu süreçte birlikte başta kömür olmak üzere birçok yer altı kaynağının hızla kullanılmasının hayata geçeceğine inandığını söyledi.
Bakan Yıldız, Petrol Piyasası Kanunu'nun da iki hafta içerisinde TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

AA