Advertisement

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre Bundesbank, finansal kriz döneminde, merkez bankasından kredi türevlerindeki milyarlarca dolarlık zararını sakladığı iddiasıyla Deutsche Bank AG hakkında soruştrma başlattı.

Konuya dair bilgisi olan kaynaklar, tahkik görevlilerinin önümüzdeki hafta konunun detaylarını araştırmak üzere New York'a gitmeye hazırlanıyor. Deutsche Bank'ın kredi türevlerinde hatalı değerlemeler vasıtasıyla, 12 milyar dolarlık zararını gizlediği ve bu şekilde hükümet tarafından kurtarılmasını önlediği iddia ediliyor.

Yetkililer Deutche'nin, 2006-2009 yılları arasındaki "kaldıraçlı süper kıdemli işlemler" olarak da bilinen karmaşık kredi türevi işlemlerinden haberdar olan kişiler ile görüşmeyi planlıyor.

Bundesbank'ın araştırması, daha önceden aralarında ABD Sermaye Piyasaları Kurumu SEC'in de yer aldığı regülatörlerin yürüttüğü soruşturmalara yeni bir boyut daha katıyor.

Deutsche Bank iddiaları yalanlayarak, Çarşamba günü yaptığı açıklamasında bu iddiaların üzerinden 2.5 yıl geçtiğini ve daha önceden asılsız olduğunun ortaya çıktığını ileri sürdü.