Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi B Planı'nı açıklaması için baskı altında.

Güney Kıbrıs'ı kurtarma adımları geçtiğimiz ay Euro Bölgesi genelinde hisselere darbe vurarak, politika yapıcıların borç krizini kontrol altına alma yeteneğine duyulan güveni sorgulattı. Draghi'nin 2. yarıda toparlanma tahminlerine ilişkin şüphelerin artmasıyla AMB Başkanı seçeneklerini masaya yatırıyor.

Konuya dair bilgisi bulunan 3 kaynak, Draghi'nin göz önünde bulundurduğu seçenekler arasında faiz indirimi ve bankalara yeni bir tur uzun vadeli kredi programı gibi adımların yer aldığını söyledi. Yetkililer, bu hamlelerin bugünkü toplantının ardından açıklanmayabileceğini de not düştü.

Toparlanma somutlaşmazsa AMB'nin alışılmadık önlemleri kapsayan bir planı düşünmeye başlamasının gerektiğini savunan ING Bank NV'nin kıdemli Euro Bölgesi ekonomisti Martin van Viet, "Bunun bu ay olması çok erken olabilir, ancak Draghi'nin ekonominin ilerleme kaydetmediğini dile getirmesini bekliyorum. Sürpriz olması ihtimali yüksek" dedi.

Avrupa'nın resesyonunda 2. yılına girmesi ve finansal piyasalardaki ayrışmanın AMB'nin rekor düşük düzeydeki borçlanma maliyetlerinin, onlara en çok ihtiyacı olan ülkelere ulaşmasını önlemesinden ötürü Draghi, sıradışı önlemleri kullanmayı tercih edebilir.

AMB Başkanı'nın özellikle İTalya ve İspanya gibi ülkelere çok gitmeyen kredilerden endişe duyduğu biliniyor.