Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın adı daha çok düzenlemeler ile birlikte alınan yöneticisi Daniel Tarullo, bazı ekonomik veriler beklentinin üzerinde gelse de, parasal genişlemeyi azaltmak için istihdam tarafında daha fazla tutarlı ilerleme görmek istediğini söyledi.

Tarullo, "En azından işgücü piyasasına yeni gireceklerin bir hayli üzerinde istihdam yartılmasına fırsat veren iyi ve sağlıklı pik noktaları görmek istiyorum" diyerek, önceki iniş çıkışlı seyirden farklı bir tablo arayışında olduğunu belirtti.

Fed Açık Piyasa Komitesi Mart'ta ekonomik büyümeyi desteklemek ve yüzde 7.7'lerde seyreden işsizlik oranını aşağı çekmek için uygulanan aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarının devam ettirilmesinde anlaştı. Fed Başkanı Ben S. Bernanke ve meslekdaşları 20 Mart'ta istihdam piyasasında "kaydadeğer" bir ilerleme görünümü kazanılıncaya kadar alımları sürdüreceklerini söyledi.

FOMC'un istihdam piyasasında kaydadeğer bir görünüm standardının, ileriye dönük ve ileri görüş bir yaklaşım olduğunu dile getiren Tarullo, yüksek ölçekli tahvil alımlarının, fiyat istikrarı ile uyumlu bir maksimum istihdam için ekonomide bir hız yaratmaya çalıştığını savundu.

ABD'li işverenler Şubat'ta istihdama 236,000 kişilik ekleme yaparak, 6 aylık istihdam yaratımı ortalamasını 186,500'e çıkardı. Bloomberg anketine katılan 83 ekonomist, Çalışma Bakanlığı'nın 5 Nisan'da tarımdışı istihdamın geçtiğimiz ay 195,000 arttığını açıklayacağını öngörüyor.