Advertisement

Japonya Merkez Bankası'nın yeni başkanı Haruhiko Kuroda'nın başkanlığındaki ilk toplantısında teşvik programını genişletmesinin ardından Japon hisseleri yeşile döndü; Asya Borsaları kayıplarını azalttı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., yenin dolar karşısında zayıflaması ve Japon hükümet tahvillerinin yükselmesiyle erken saatlerdeki kayıplarını telafi ederek yüzde 1.5 primlendi. Mitsubishi Estate Co. yüzde 4.5 değerlenerek imar şirketleri arasındaki kazançlara öncülük etti. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., bakırın Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesine gerilemesinin ardından yüzde 1.5 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 134.18 puana geriledi ve erken saatlerdeki yüzde 1.1'e varan düşüşünün bir kısmını geri aldı. Japon Topix Endeksi erken saatlerde yüzde 2 düşmesinin ardından kayıplarını telafi ederek günü yüzde 1.1 yukarıda tamamladı. Çin, Hong Kong ve Tayvan'da piyasalar tatil sebebiyle kapalı.

Japonya Merkez Bankası'nın hamlesini oldukça agresif bulan ve bugünkü kararın bankanın hiç olmadığı kadar ciddi olduğunu gösterdiğini belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın dinamik varlık dağıtımı müdürü Nader Naeimi, açık uçlu tahvil alımlarına bir hayli yakın olduklarını, bu ayın ilerleyen zamanlarında bu yönde bir açıklama gelebileceğini söyledi. Naeimi, "Sandığımdan daha fazla şey açıkladılar" dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Japon hisselerinin ülkenin daha fazla teşvik uygulayacağı spekülasyonuyla yükselmesi ve ABD'den gelen toparlanma sinyallerinin desteğiyle 5 aydır yukarıda seyrediyor.