Advertisement

Kore yarımadasındaki gerilimin Kuzey Kore ile çatışma riskiyle tırmanması, Güney Kore'nin varlıklarını taleplerini azalttı. Kospi Endeksi 5 ayın en sert düşüşünü kaydederken, won da 6 yılın en düşüğüne işaret etti.

Kuzey Kore bu hafta nükleer silahların kullanımı da dahil olmak üzere ABD'ye askeri operasyon başlatmak için nihai onay aldığını açıkladı. Ülke geçtiğimiz hafta da Güney ile "savaş hâli" olduğunu söyleyerek, uzun süredir kullanmadığı nükleer santralini yeniden başlatma planlarını açıklamış ve Güney Koreli işçilerin sınırdaki Gaeseong'da ortak işlettikleri endüstriyel parka girmelerini önlemişti.

Kuzey Kore'nin tehditlerini her geçen gün artırdığını ve risk faktörünün Güney Kore'deki finansal piyasalar üzerinde olumsuz etki yarattığını söyleyen Samsung Futures Inc.'in analistlerinden Jeon Seung Ji, artan gerilimin yabancı yatırımcıları Kore hisselerinde daha fazla satışa teşvik ederek, wonu zayıflattığını, bu arada ihracatçıların da dolar satmak için beklemede olduğunu ifade etti.

Kospi Endeksi yüzde 1.7 kayıpla 1,949.11 puana gerileyerek 26 Ekim'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Won, ABD doları karşısında erken saatlerde 1,125.50 düzeyinden 13 Eylül'den bu yana en düşüğünü test etmesinin ardından yüzde 0.5 değer kaybederek 1,123.21'e geriledi. Won geçtiğimiz 3 ayda, Kuzey Kore ile artan gerilimin etkisiyle yüzde 5.3 zayıflayarak, Asya'daki en kötü performanslı para birimi oldu.