Advertisement

(17:15'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin, ekonomik toparlanmanın aşağı yönlü risklere maruz kaldığını kaydetmesinin ardından değer kaybetti ve dünkü son beş haftanın en yüksek kaybını daha da genişletti.

Banca Generali SpA, Assicurazioni Generali SpA, bankadaki payını satışa çıkarmasının ardından yüzde 5.1 düştü. Airbus SAS'nin sahibi European Aeronautic, Defence & Space Co., bir hissedarının 384 milyon euroluk (492 milyon dolar) payını satmak için teklifte bulunmasının ardından yüzde 1.5 değer kaybetti. BTG Plc, 2013 yılı için satış tahminini yükseltmesi ile birlikte yüzde 1 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 düşerek Londra saati ile 13:53'te 293.17 puana geldi. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi dün, ABD'de hizmet ve istihdam verilerinin tahminlerden kötü çıkmasının ardından yüzde 0.9 düştü ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi New York'ta rekor seviyesinden geriledi.

Almanya'nın Potsdam kentinde, Mittelbrandenburgische Sparkasse portföy yöneticilerinden Michael Kapler, "ABD'den son dönemde gelen zayıf verilerle birlikte, dikkatler düşmekte olan beklentiler üzerinde daha fazla toplanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Asya hisse senetleri bugün, Japonya Merkez Bankası'nın, deflasyondan kurtulmak ve ekonomiyi desteklemek için, aylık 7 trilyon yenlik (73 milyar dolar) varlık alımını içeren yeni programla teşvikleri güçlendirmesinin ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı.

18 Batı Avrupa Borsasının 12'sinde ulusal gösterge endeksler düştü. Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.1'den az ve  İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.7 düşerken, Fransa'da CAC 40 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

(17:15'te güncellendi)