Advertisement

ABD endeks vadelileri dün Standard & Poor's 500 Endeksi'nin son bir aydan daha fazla bir sürenin en sert düşüşünü yaşamasının ardından bugün Japonya merkez bankasının tahvil alımını iki katına çıkarmasıyla tekrar yükselişe geçti.

Facebook Inc., Google tarafından üretilen işletim sistemleriyle çalışan akıllı cihazlara daha sert bir giriş yapacağı söylentisi üzerine yüzde 0.7 yükseldi. Microsoft Corp., Bank of America'nın 2008 yılından bu yana ilk defa hisse notunu düşürmesiyle değer kaybetti.

S&P 500 Haziran ayı vadelileri New York saatiyle 07:25'te yüzde 0.4 yükselerek 1,555.2 puana ulaştı. Endeks dün açıklanan ekonomik verilerle yüzde 1.1 değer kaybetmişti. Dow Jones vadeli kontratları ise 53 puan yükseldi ve 14,540 puan oldu.

JPMorgan Chase&Co. piyasa stratejisti Daniel Morris, "İnsanlar hisselere yoğunlaşmaya devam etmeli. Hatta daha fazla hisse almalılar. Değerler ortalamanın altında ve hâlâ çok iyi temeller var" ifadelerini kullandı.

Japonya merkez bankası tarafından bugün tahvil alımının artırılacağı açıklamasıyla beraber vadeli hisseler yükselirken, Asya hisseleri de kayıplarını sildi.