Advertisement

ABD cephesinde açıklanan zayıf özel sektör istihdam verileri piyasaları baskıladı. Cuma günü açıklanacak Tarım Dışı istihdam öncesinde kar satışları görüldü. Bugün günlerden Merkez Bankaları günü, Japonya Merkez Bankasının yeni Başkan Kuroda’lı ilk toplantısından teşvik geldi. Deflasyondan kurtulmak ve ekonomiyi canlandırmak adına ucu açık tahvil satın alma programının devam edileceği açıklandı. Aylık olarak 7 trilyon yen değerinde bono alacağının açıklamasından sonra Japonya’nın 10 yıllık tahvil faizi % 0,51 ve 30 yıllık tahvil faizi ise %1,42 ile 2003’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi. Açıklanan teşvik paketinin etkisiyle  Nikkei Tokyo Endeksi %2,2 oranında değer kazandı. Dolar/Yen ise 92.75 seviyesinden 95.40’a satın alınıyor.

Avrupa Merkez Bankası faiz toplantısına ilişkin ise, Başkan Draghi’nin G.Kıbrısla ilgili açıklamaları izlenecek. Politika faizinde indirim bekleyenlere karşılık, Draghi’nin beklenti ve konuşma yöntemiyle piyasaları sakinleştirmesini bekleyenler çoğunlukta.

Yurtiçi tarafta ise reel efektif kur gündemdeydi. Reel kur endeksi Şubattaki 119.7 seviyesinden   119.95’e Mart ayında yükseldi. MB Başkanı dün yaptığı konuşmasıdna TL’de değerlenme arzu etmediklerini bir kere daha hatırlatıp politika faizinde bir indirimin söz konusu olabileceğinin altını çizdi.

Gösterge tahvil faizinde geri çekilme

Erdem Başçı’nın açıklamaları sonrası faiz indirimi beklentileri arttı. Akabininde kısa vadeli tahvil faizlerinde aşağı yönlü seyir görüldü. Uzun vadeli tahvil kâğıtları da etkilendi, 2023 vadeli tahvilde kısmi satışlar gözlemlendi.

İMKB (Borsa Istanbul) ’de temettü etkisi

İMKB 2.seansa yatay bir seyirle 84 363 puandan başladı. Sanayi endeksinde kayıplar %1.50 civarındayken Bankacılık endeksinde kayıplar %0.29 ile sınırlı kaldı.
TL’de değer kaybı

MB Başkanı Başçı’nın reel efektif kur 120’yi aşar ise ölçülü politika faiz indirimine gidebileceğini söylemesinin ardından TL’deki değer kaybıyla 1,8101 seviyesine geldik. Dün beklentilerin altında kalan ABD makro ekonomik verilerden güç bulan Euro/Dolar paritesi bugün ECB’nin faiz kararını bekliyor. Parite 1,2804’te. Sepet kur ise 2,0637’deyiz.


BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberg.net