Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, AMB'nin para politikasını genişletilmiş bir dönem için gevşet tutacağının ve ekonomik koşullar kötüleşirse, ilave gevşemeye gidilebileceğinin işaretini verdi.

Draghi, politika faizinin değiştirilmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0.75'te bırakılması kararı sonrası Frankfurt'ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Para politikası duruşumuz, ihtiyaç duyulduğu sürece, genişlemeci olarak kalacaktır," dedi ve "Önümüzdeki haftalarda, ekonomi ve para politikasına ilişkin gelişmeler hakkında gelen tüm enformasyonu yakından izleyeceğiz ve bunların fiyat istikrarı görünümü üzerindeki etkilerini değerlendireceğiz," şeklinde konuştu.

Euro, Draghi'nin konuşması ile birlikte, dolar karşısında yarım yenin üzerinde düşerek 1.2775 dolara geriledi.

Draghi'nin yılın ikinci yarısında ekonomide toparlanma olacağı şeklindeki tahmine yönelik şüpheler artarken, konu hakkında bilgi sahibi üç yetkilinin dün yaptığı açıklamaya göre, AMB olası tedbirler seti konusunda değerlendirmelerde bulunuyor. AncakDraghi bugünkü konuşmasının açılış bölümünde, bankaların küçük ve orta büyüklükteki şirketlere kredi vermesini desteklemek gibi ekonomiyi desteklemeye yönelik yeni tedbirler konusunda bir açıklama yapmadı. Ancak Draghi, "Farklı enstrumanlara, farklı araçlara bakıyoruz" dedi.

Draghi, ekonomik görünüme yönelik risklerin aşağı yönlü kalmaya devam ettiğini söyledi ve "Şu an için görüş birliği, faiz oranlarına bakmamak şeklinde" değerlendirmede bulundu.

Geçen ay Güney Kıbrıs'ın kurtarılmasına yönelik ilk hamlenin başarısız olması, tüm Euro Bölgesi boyunca banka hisselerinde keskin düşüşlere neden oldu ve politika yapıcıların bölgedeki borç krizini kontrol alma gücüne olan güveni azalttı.

İşaretler ayrıca, Euro Bölgesi ekonomisinin resesyondan çıkmakta güçlük çektiğini gösteriyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın bankaların özel sektöre açtığı kredileri gösteren ölçümü, Şubat ayında yıllık yüzde 0.9 düşerek, ard arda 10 ay gerileme gösterdi. Satınalma yöneticileri endeksi (PMI) ile ölçülen Euro Bölgesi imalat sektörü Mart ayında, ekonomistlerin beklediğinden daha fazla daraldı.

Draghi, "Zayıf ekonomik aktivite yılın ilk bölümüne yayıldı ve aşağı yönlü risklere maruz kalmasına karşın, yılın ikinci yarısında, kademeli bir toparlanma olacağı tahmin ediliyor" dedi.