Advertisement

Ünlü yatırımcı George Soros, Japonya Merkez Bankası'nın, Japonlar'ın para birimlerinde sürdürülebilir zayıflama beklentisiyle paralarını başka ülkelere yatırmasına neden olacak parasal genişleme atağıyla yende "heyelan" etkisi yaratabileceğini ileri sürdü.

BOJ'un parasal genişleme  atağını "sansasyon" ve "cesur bir girişim" olarak niteleyen Soros, yeni politikanın, hükümetin bütçe açığını tırmandırması ve ekonomiyi canlandırmaktaki başarısızlığıyla geçen 25 yılın ardından gelmesinden ötürü yatırımcıların yendeki düşüş ve sermaye kaçışını tam anlamıyla yakalayıp, kavrayamayabileceğini söyledi.

Japonya'nın yaptığının "çok tehlikeli" olduğunu iddia eden Soros, "Yen aynı şekilde düşmeye devam ederse, "Japonya'daki insanlar bunun böyle devam edeceğinin farkına vararak, paralarını dışarı yatırmak isteyecek ve sonra düşüş de heyelana dönüşebilir" dedi.

BOJ'un yeni başkanı Haruhiko Kuroda dün bankanın bilanço tablosunun, gayrisafi yurtiçi hasılaya oranını yüzde 30 genişleterek, en büyük parasal genişleme hamlesinde bulundu.

Soros, "Eğer yaptıkları şey bir şeyleri başlatırsa, bunu durduramayabilirler" dedi.

Yen bugün dolar karşısında yüzde 0.8 değer kaybedek 97.06 düzeyine geriledi ve Ağustos 2009'dan bu yana en zayıf seviyesini test etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Nisan 2013 Cuma, 06:53 Misafir kur savaşı yok dediler ama japonların yaptığı bu hamlenin pearl harbordan bir farkı yok.