Advertisement

Dünya genelinde merkez bankalarının yeni teşvik vaatlerinde bulunmasının ABD'deki haftalık işsizlik maaşı başvurularındaki artışı gölgelemesiyle New York Borsası, Standard&Poor's 500 Endeksi'nde görülen son 1 ayın en sert satışlarından toparlanarak, yükseldi.

McDonald's Corp. ve Hewlett-Packard Co., Dow Jones Endeksi'ndeki yükselişi devam ettirerek yüzde 1.4'ün üzerinde değerlendi. Best Buy Co., Samsung Electronics Co.'nun ABD'deki Best Buy mağazalarında küçük mağaza personeli yerleştireceğini söylemesinin ardından yüzde 16 tırmanarak S&P 500 Endeksi'ndeki en büyük kazanca işaret etti. Facebook Inc., Google Inc.'in işletim sistemiyle de çalışan akıllı telefon yazılımı açıklaması sonrasında yüzde 3.1 tırmandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 kazançla 1,559.98 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.4 artışla 14,606.11 puana çıktı. Amerikan borsalarında 6 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 5.3 altında kaldı.

Japonya Merkez Bankası'na dönük beklentilerin yüksek olduğunu ve onların da bu beklentiyi iyi yönettiğini söyleyen RBC Wealth Management'ın portföy analistlerinden Janelle Nelson, yatırımcılar için şu an en büyük sorununun tarımdışı istihdam verisi olduğunu belirtti.

Hisseler Japonya Merkez Bankası'nın aylık 7 trilyon yen değerinde tahvil alacağını söylemesinin ardından primlendi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de bankanın uzun süre daha geniş para politikasını sürdüreceğini ve şartlar kötülerse daha fazla genişlemenin yapılabileceğinin sinyalini verdi.