Advertisement

Çinli turistler, geçen yıl yurtdışında 102 milyar dolar harcayarak ülkelerini toplam turizm harcama rakamlarında ilk sıraya yerleştirdi.

BM Dünya Turizm Organizasyonu'ndan (UNWTO) yapılan açıklamaya göre, Çin'in son yıllardaki ekonomik büyümesi ve dış seyahatler üzerinde kısıtlamaların azalması, yurtdışı gezi harcamalarına da yansıdı.
Yurtdışına seyahate giden Çinli turist sayısı 2000 yılında 10 milyonken geçen yıl bu rakam 83 milyona ulaştı. Çinli turistlerin harcadıkları miktar da hızla artıyor.

Önceki yıl 73 milyar dolar harcayan Çinliler, geçen yıl yaklaşık yüzde 40'lık artışla 102 milyar dolar harcama yaptı. Böylece Çin, en fazla harcama yapan ülkeler sıralamasında birinci sıraya yükseldi.
Toplam turizm harcamasında 2005 yılında 7. sırada olan Çin, 2005'ten bu yana Almanya, ABD, İtalya, İngiltere ve Fransa'yı geride bırakarak ilk sıraya yerleşti.

-Yükselen ekonomilerin turizmdeki payı artıyor

UNWTO'nun rakamlarına göre, yükselen ekonomilerin turizmdeki payı da önemli ölçüde artıyor. Dünyada, ekonomileri en hızlı büyüyen ülkelerden (BRIC) Rusya'nın vatandaşlarının turizmdeki toplam harcaması geçen yıl yüzde 32 artarak 43 milyar dolara ulaştı. Böylece Rusya 5. sırada yer aldı.
En çok harcayan ülkeler sıralamasında 2005 yılında 29. sırada bulunan bir diğer BRIC ülkesi Brezilya, geçen yıl 22 milyar dolarla 12. sıraya yükseldi.

En çok harcama yapan ülke sıralamasında ikisi de 84 milyar dolar civarında harcama yapan Almanya ile ABD ise 2 ve 3. sırayı paylaşıyor. İngiltere de 52 milyar dolarla 4. sırada bulunuyor.

Sıralamada ilk 10'da yer alan Kanada, Avustralya ve Japonya'da da turistlerin harcama miktarı artarken, ekonomik krizin kendisini hissettirdiği Fransa ve İtalya'da ise vatandaşların yurtdışı harcamaları geriledi.
UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai, yaptığı açıklamada, ekonomisi yükselen ülkelerdeki orta sınıfın kazancının artmasıyla bu ülkelerin toplam turizm harcamasının da yükseldiğini belirtti.
Rifai, bu değişimin gelecekte dünya turizm haritalarını da değiştirebileceğini ifade etti.