Advertisement

ABD Merkez Bankası Başkanı Ben S. Bernanke, ABD'deki finansal şirketler üzerinde uygulanan stres testlerinin bankacılık sistemini güçlendirdiğini ve ekonomik büyümeye de yardımcı olduğunu söyledi.

Şartların henüz ulaşılmak istenenden uzakta olmasına rağmen ekonominin bugün artık 4 yıl öncesine kıyasla çok daha güçlü durumda olduğunu belirten Bernanke, bankaların birkaç yıl öncekinden daha iyi durumda olmasının da toparlanma üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu dile getirdi.

Bernanke, Fed'in bankaların likidite risklerini daha iyi yönetebilir ve toptan fonlama bağımlılıklarını azaltmış hâlde olmalarını hedeflediğinin altını çizdi. Fed Başkanı, 2008-2009 finansal krizin ardından herhangi bir şirketin daha vergi mükelleflerin kurtarılması ihtimalini azaltmaya çalışıyor.

Dodd-Frank Yasası ile birlikte Fed, en büyük bankalaları, kazançların bir kısmını korumaya ve kayıplara karşı tamponlarını artırmaya zoprladı. Fed geçtiğimiz ay ABD'nin en büyük 18 bankasının 17'sinin sermayelerini asgari seviyelerde koruyarak sert bir resesyona dayanabileceğini söylemişti.

Bernanke, son stres testlerinin sonuçları ve sermaye planlaması değerlendirmeleri, bankaların durumundaki iyileşmenin devam ettiğini gösterdiğini aktardı. Aralarında Bank of America Corp. ve Citigroup Inc.'in de yer aldığı finansal şirketler, Amerikan bankacılık sisteminin yüzde 70'ini kapsıyor.

Fed Başkanı, sermaye düzenlemesinin göstergesi olan Tier 1 sermayesinin 2008'in sonundan 2012'ye kadar 400 milyar dolarlık artışla ikiye katlandığını açıkladı.