Advertisement

Ekonomik görünüm raporunu açıklayan Asya Kalkınma Bankası, gelişmekte olan Asya'nın ekonomik toparlanmasında, artan sermaye akışlarından kaynaklanan varlık balonu riski öngördü.

Banka, Asya Kalkınma Görünümü 2013 raporunda gayrisafi yurtiçi hasılanın 2013'te yüzde 6.3, 2014'te de yüzde 6.7 büyüyeceği tahmininde bulundu. Asya Kalkınma Bankası, tüketici fiyatlarında bu yıl yüzde 4, önümüzdeki yıl da yüzde 4.2 hızlanma bekliyor.

Güney Kore'den Filipinler'e birçok ülke yetkilisi, gelişmiş ülkelerdeki parasal genişleme hamlelerinin aardından bölgeye akan sermaye ile başa çıkabilmeye yönelik tedbirler üzerinde çalışıyor. Japonya Merkez Bankası 4 Nisan'da ülkenin en büyük kapsamlı varlık alım programı dahilinde 2014'e kadar para tabanını ikiye katlayacağını açıklayarak, büyümeyi desteklemek için teşvik uygulama konusunda Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nın arasına katıldı.

Gelişmiş ekonomilerin gevşek para politikalarını sürdüreceğini ve gelişmekte olan Asya'daki yetkililerin de bu nedenle oluşabilecek varlık balonlarını önlemek üzere finansal sektörlerinin sağlığını korumalarının gerektiğini vurgulayan Asya Kalkınma Bankası, "Güçlü büyüme, bölge ekonomilerinin çoğunu üretkenlik kapasitesinde gevşek davranmaya itti ve gevşek para politikaları da enflasyon risklerini barındırıyor" dedi.

Filipinler Merkez Bankası Başkanı Amando Tetangco, Fed, AMB ve BOJ'un 2007'deki finansal krizin patlamasından bu yana toplam bilanço tablolarının büyüklüğünü 4.7 trilyon dolara genişleterek, ikiye katladığını söyledi.