Advertisement

Resmi istatistik rakamlarının, Çin'in enflasyonunun geçtiğimiz ay beklentinin üzerinde yavaşladığını göstermesinin ardından Çin Borsası 5 gündür ilk kez kazanç sağladı.

Televizyon üreticisi TCL Corp., şirtkerin ilk çeyrek net kârının 8 katına çıkmış olabileceğini tahmin etmesinin ardından 21 ayın zirvesine tırmandı. Çin'in en büyük otomobil üreticisi SAIC Motor Corp., geçtiğimiz ay satışlarının yüzde 17 arttığını açıklaması sonrasında yzüde 1.8 yükseldi. Hualan Biological Engineering Inc., sağlık şirketleri arasındaki kayıplara öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 kazançla 2,221.84 puana, CSI 300 Endeksi de yüzde 0.6 artışla 2,485.98 puana çıktı. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2.1 yükseldi. Ulusal İstatistik Bürosu, Çin'de tüketici fiyatlarının Mart'ta yıllık bazda yüzde 2.1 yükseldiğini açıkladı. Bloomberg anketine katılan 38 ekonomistin medyan tahmini enflasyonun geçtiğimiz ay yüzde 2.5 hızlanmış olduğu yönündeydi.

TÜFE'nin beklenenden daha düşük olduğunu ve hisselerin dün kuş gribi ve emlak kontrollerinin fiyatlanmasıyla sert düşüş kaydetmesinin ardından toparlandığını belirten Tebon Securities Co.'nun analistlerinden Huang Cendong, hisselerin dibe yaklaştığını söyleyerek, yakın zamanda adam akıllı bir ralli öngördü.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl emlak kontrollerinin ekonomik büyümeyi aşağı çekeceği endişesiyle yüzde 2.1 düştü. China Securities Journal'ın haberine göre, aralarında Şanghay ve Guangzhou'nun da yer aldığı daha büyük Çin şehirlerinin de Pekin'in ardından ikinci konut alımlarındaki peşinat ödemelerini yükseltmesi bekleniyor.