Advertisement

Kuzey Kore, "nükleer savaşın arifesinde olduğu için Güney Kore'deki tüm yabancı şirket çalışanları ve turistlerin ülkeyi terk etmesini" istedi.
Kuzey Kore Asya-Pasifik Barış Komitesi'nden yapılan uyarıda, Güney Kore'de yaşayan yabancıların olası savaş durumuna maruz kalmasının istenmediği belirtildi.
Açıklamada, tüm yabancı örgüt ve şirket çalışanları ile turistlerin önlem olarak ülkeyi terk etmesi çağrısında bulunuldu.
Kuzey Kore'nin, 12 Şubat'ta tüm uyarılara rağmen üçüncü nükleer denemesini yapması, tüm dünyanın tepkisini çekmiş ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 7 Mart'ta Pyongyang yönetimine uygulanacak yeni yaptırım paketini kabul etmişti.
Karara tepki gösteren Kuzey Kore, ABD'ye karşı "önleyici nükleer saldırı" düzenleme hakkını kullanacağını ve Güney Kore ile "savaş durumuna" girdiğini açıklamıştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Nisan 2013 Salı, 10:24 Misafir adamlar savaş ilan ediyor dünya umursamıyor bile. eskiden en ufak bir imada bile altın fırlar borsalar çökerdi. ne diyelim belki füzeyi fırlatınca piyasalar uyanır.