Advertisement

ABD'nin en büyük alüminyum şirketi ve Dow Jones Endeksi'nde her çeyrekte bilançosunu ilk açıklayan Alcoa Inc., Amerikan hisse senedi piyasasının öncüsü olarak nabzını tutma yeteneğini yitirmeye başladı.

Standard&Poor's 500 Endeksi 2002'den bu yanaki çeyreklerde alüminyum şirketinin kazançlarının, piyasanınkini aştığı zamanlarda yüzde 2.5; altında kaldığı zamanlarda ise daha düşük sıçramalar yaptı. Bu bağlantı, Alcoa'nın bilançosunun hissesine değer kaybettirdiği zamanda S&P 500 Endeksi'nin yine de yüzde 3 kazanç sağladığı 2011'de kırıldı.

Büyüklük ve piyasa etkisi bakımından BHP Billiton Ltd. ve Glencore International Plc gibi şirketlerin çeşitlendirilmiş varlıklarının altında kalmaya başlayan Alcoa, alüminyum üretiminin, kullanımın üzerinde kalmasıyla alüminyum fiyatlarının düşmesinin etkisiyle kâr elde etmekte zorlandı. Yatırımcılar artık New York'lu üreticinin yanısıra, IBM gibi diğer devlerin rakamlarını da bekliyor.

Alcoa'yı öncü olarak görmediklerini söyleyen Douglas C. Lane & Associates'in yatırım yöneticilerinden Edward Dewees, "Alcoa'nın bilanço rakamlarına göre diğer şirketlerin kazançlarına dair kararlar alacak bir yatırımcı, hatalı davranıyordur" dedi.