Advertisement

ABD'de hazine tahvil faizleri bu hafta gerçekleştirilecek 3 tahvil ihalesinin bugün gerçekleştirilecek 32 milyar dolarlık birinci ihalesinden önce çok değişiklik göstermedi.  

10 yıllık tahviller ABD endeks vadelilerinin yükseliş kaydetmesi üzerine en güvenli varlıklara olan talebin düşmesinin ardından erken saatlerde kaydettiği kazancı sildi. 10 yıllık tahvil faizleri dün Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin yaptığı bir konuşmada ekonominin gelişmesi için hâlâ biraz zeminin bulunduğunu söylemesiyle parasal teşviğin devam edeceği söylentileri üzerine Aralık ayından bu yana en düşük seviyeye yakın hareket etti.

RIA Capital Markets Ltd. sabit gelir stratejisti Nick Stamenkovic, "Piyasaya bu hafta daha fazla arz geliyor ve hisseler de iyi bir performans gösteriyor, o yüzden hazine tahvilleri zorluk yaşıyor. Yakın vadede tahvillerin dar bir bantta hareket etmeleri muhtemel" ifadelerini kullandı.

10 yıllık ABD tahvil faizleri New York saatiyle 08:11'de yüzde 1.75 civarında seyretti. Şubat 2023 vadeli yüzde 2'lik tahvil 102 7/32'den işlem gördü. Tahvil faizleri 5 Nisan'da yüzde 1.68'e kadar düşerek 12 Aralık'tan bu yana en zayıf seviyeyi görmüştü.

Bank of America Merrill Lynch ABD Tahvil Endeksi'ne göre tahviller Nisan ayında yatırımcılara şu ana kadar yüzde 0.8 getiri sağladı ve üst üste 3. kazanç ayına doğru ilerledi.