Advertisement

ABD'de eyaletlerin Fed'in radikal para politikasına olan güvenlerini kaybetmeleri üzerine bir çok yerel hükümet altını "yasal ödeme aracı" olarak resmen kabul etmeye başlıyor.

2011 yılında külçe altını yasal ödeme aracı olarak kabul eden Utah'ın ardından Arizona da benzer bir metod izleme yolunda ilerliyor. Altını yasal ödeme aracı olarak ilan eden tasarılar Kansas, South Carolina ve diğer eyaletlerde de gözden geçiriliyor.

University of Central Oklahoma siyasal bilimler profesörü Loren Gatch, sınırlı hükümet taraftarı Tea Party tarafından desteklenen bu önlemlerin yalnızca "sembolik" olduğunu belirtirken, "Utah'da marketten altınla bir kaç şey almak isterseniz bu hâlâ imkansız" dedi.

Gatch açıklamalarına "Bu yeni yasa Fed'in parasal politikaları ve Bernanke'nin yaptıklarıyla mutsuz olduklarını göstermek için atılan bir adım. Hükümetin, aslında spesifik olarak Bernanke'nin ve Fed'in doların çöküşüne yol açacak bir politika izlediklerine dair bir kaygı var. Bu yasaların ardındaki ana neden bu" diyerek devam etti.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke Aralık 2007'de başlayan 18 aylık resesyondan bu yana faiz oranlarını sıfıra yakın tutarken, ABD merkez bankası 3.  raund parasal genişlemeye giderek aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımı yapıyor.  

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Nisan 2013 Salı, 21:30 Misafir yakında altın dünya ticaret birimi olursa hiç şaşırmayın.osmalıda olduğu gibi. sene sonu 2500 dollar. ayrıyeten dünyada bir senede nekadar altın üretildiği kayıtlara alınabiliyor. dollarda ?
09 Nisan 2013 Salı, 21:29 Misafir dolara bir sey olmaz merak etmeyin, fed eyaletleri de altini da gerektiginde faiz ile terbiye eder.