Advertisement

Çin'in enflasyonundaki yavaşlamanın emtiayı desteklemesi ve kazançlara ilişkin iyimserliğin etkisiyle New York Borsası yükseldi; Standard&Poor's 500 Endeksi'ne 3 haftadır ilk kez birbiri ardında kazanç sağladı.

Enflasyondaki yavaşlamanın Çinli politika yapıcıların kredileri sıkılaştırma baskısını azaltacağı spekülasyonu üzerine ham madde üreticileri yüzde 1.1 yükseldi. Microsoft Corp. ve Intel Corp., yatırımcıların, bu yılın en kötü performansına sahip olan teknoloji hisselerine yönelmesiyle yüzde 3.1'in üzerinde primlendi. J.C. Penney Co., CEO'su Ron Johnson'ı işten çıkararak, eski CEO's Myron E. Ullman III'ü geri getirmesinin ardından yüzde 12 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 kazançla 1,568.61 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.4 artışla 14,673.46 puana çıktı. Dow Jones Endeksi tüm zamanların en yüksek kapanışını yaptı. Amerikan borsalarında 5.8 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 8 altında kaldı.

Emtiadaki sıçramanın Çin'deki gelişmelere bağlı olduğunu belirten Wasatch-Large Cap Value Fund'ın yöneticisi Ralph Shive, piyasanın güçlü hareket ettiğini ve aşağı gitmek istemediğini söyledi.

S&P 500 Endeksi yatırımcıların ilk çeyrek bilançolarının hisse senetlerindeki ralliye yardımcı olacağını speküle etmesi üzerine geçtiğimiz 2 günde yüzde 1 yükseldi. Endeks geçtiğimiz hafta Mart'tan bu yana en düşük büyümeye işaret eden tarım dışı istihdam verisi ve beklentinin altında genişleyen hizmet ve imalat PMI verilerinin etkisiyle yüzde 1 gerileyerek, bu yılın en sert düşüşünü kaydetmişti.