Advertisement

Türk siyasi tarihinin farklı açıdan ele alındığı "Atatürk'ün Fedaisi Topal Osman: Cumhuriyete Giden Yol" izleyicilerle buluşacak.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Atilla Akarsu'nın üstlendiği filmde, Bülent Polat, Orhan Kılıç, Ali Yaylı, Özcan Varaylı ve İbrahim Yazıcı rol alıyor.

Dram türündeki filmde, gönüllü olarak katıldığı Balkan Savaşı'nda bacağından yaralanan ve "Topal Osman"ın, Birinci Dünya Savaşı'nda Kafkas Cephesi'nde ve İzmir'in Yunanlar tarafından işgal edilmesinin ardından verdiği mücadele anlatılıyor.

Filmde, "Topal Osman"ın, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Muhafız Alayı Komutanlığına getirilmesi sonrası yaşananlar ve dönemin diğer gelişmeleri de izlenebilecek.

Topal Osman efsanesi ilk defa 1966 yılında yine aynı isimle Atatürk'ün Fedaisi Topal Osman adı ile beyazperdede hayat bulmuştu. Ural Ozon'un yönettiği filmin başrollerinde Ahmet mekin, Ayşen Ay ve Ali Şen yer almışlardı.


-"Zerre"

Haftanın diğer yerli yapımı "Zerre", dram severleri salonlara çekmeyi hedefliyor.
Erdem Tepegöz'ün yazıp yönettiği filmde, Jale Arıkan, Suat Oktay Şenocak, Ali Beyat, Sencar Sağdıç ve Özay Fecht izleyici karşısına çıkacak.
Filmde, "Zeynep" isimli kadının, küçük kızı ve annesiyle büyük şehirde kendi ayakları üzerinde kalmak için verdiği mücadele konu ediliyor.

-"Oblivion"

"Oblivion" filminin yönetmen koltuğunda "Tron" filmiyle tanınan Joseph Kosinski oturuyor.
Kosinski'nin aynı isimli çizgi romanından uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda, Tom Cruise, Olga Kurylenko, Andrea Riseborough, Nicolaj Coster-Waldau, Melissa Leo ve Morgan Freeman yer alıyor.

ABD yapımı bilim-kurgu türündeki filmde, askeri yönetimin eseri olan bir grubun, keşif için bir zamanlar insanların yaşadığı "dünya" gezegenine gönderdiği "Jack" isimli askerin karşılaştığı olaylar izlenebilecek.

-"Korkunç Bir Film 5"

Malcolm D. Lee imzalı "Korkunç Bir Film 5" filminde, Ashley Tisdale, Lindsay Lohan, Charlie Sheen, Tyler Posey, Terry Crews rol alıyor.

Senaryosunu David Zucker ve Pat Proft'un kaleme aldığı komedi türündeki filmde, mutlu bir evlilikleri olan "Dan" ve "Jody"nin, "vahşi" bir yaşam süren çocuklarının eve gelmesiyle değişmesi anlatılıyor.

-"Crood'lar"

Animasyon türündeki 3 boyutlu "Crood'lar" filmi, çocukları salonlara çekmeyi amaçlıyor.
Kirk De Micco ve Chris Sanders'in yazıp yönettiği ABD yapımı filmin seslendirmelerini Nicolas Cage, Ryan Reynolds, Emma Stone, Catherine Keener ve Zendaya Coleman yaptı.

Filmde, kendilerini her türlü tehlikeden korudukları mağaraların yok edilmesi üzerine uzun bir yolculuğa çıkan "Crood'lar"ın, fantastik varlıkların da bulunduğu bir dünyayı keşfetmesi sonucu yaşanan gelişmeler konu ediliyor.

-"Gazeteci Çocuk"

Yönetmenliğini Lee Daniels'in yaptığı "Gazeteci Çocuk" filminin senaryosunu Pedro Almodovar yazdı.
Nicole Kidman, Zac Efron, Tobey Maguire, John Cusack ve Matthew McConaughey rol aldığı gerilim türündeki filmde, bir muhabirin idam sırasını bekleyen bir mahkumun adını temize çıkarma arayışlarını anlatılıyor.