Advertisement

Yatırımcıların Japonya'nın bu haftaki G-20 toplantısındaki yeni zayıflatan para politikası hamlelerine yönelik eleştirilerinden kaçabileceğini speküle etmesiyle yen,  16 önemli para birimi karşısında 2. gününde de değer kaybetti.

ABD'deki hisse senedi piyasası volatilitesinin bu yıl en sert düşüşünü kaydederek, güvenli varlık taleplerini azaltmasıyla yen, dolar karşısındaki son 3 yılın en büyük 2 günlük rallisini sonlandırarak, değer kaybını genişletti. İngiliz sterlini, İngiltere Merkez Bankası'nın bu ayki toplantı tutanaklarının öncesinde euro karşısındaki zayıf seyrini devam ettirdi. Singapur doları değerlenerek, dolar karşısında 2 ayın zirvesinin üzerine çıktı.

Risk iştahının geri dönmeye başladığını belirten Aozora Bank Ltd.'ın Döviz ürünleri yöneticisi Akira Moroga, zayıf yenin bu kez G-20 toplantısının merkezinde olmayacağını söyleyerek, piyasada istikrar sağlandığında yendeki zayıflamanın devam edeceğini öngördü.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.9 değer kaybederek 129.67 seviyesine gerilerken, euro da dolar karşısında 1.3182'den işlem gördü.

G-20 maliye bakanları ve merkez bankacıları Washington'da 2 gün sürecek olan toplantılarına yarın başlayacak. G-20 toplantısının ardından haftasonu da Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası toplanacak. G-20 liderleri son toplantılarında, politika yapıcılar yendeki düşüşü açık açık savunmaktan kaçındığı sürece Japonya'nın durağan ekonomisinde teşvik uygulayabileceğini söylemişti.