Advertisement

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni bir varlık barışı çalışması yapılmasına ilişkin, "Bir süre önce Sayın Başbakanımızın bu yönde bir talimatı oldu. Dolayısıyla konuyu biz Maliye Bakanlığı olarak şu anda çalıyoruz" dedi.

Türk Havayolları ve Airbus arasındaki uçak alım imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, Varlık Barışına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Bir süre önce Sayın Başbakanımızın bu yönde bir talimatı oldu. Dolayısıyla konuyu biz Maliye Bakanlığı olarak şu anda çalıyoruz. Henüz detaylandırmadığımız için daha fazla bir bilgi vermek doğru olmaz. Ama kapsamı itibariyle daha önce yapılandan farklı olabilir. Sadece ve sadece yurtdışı kaynaklarına yönelik olabilir. Bu konuda henüz verilmiş bir karar yok. Ama Başbakanımızın bu yönde çalışma yapılması konusunda talimatları var. Maliye Bakanlığı olarak biz çalışıp Başbakanımıza arz edeceğiz."

Varlık barışında yaklaşık 130 milyar dolar gibi bir meblağın son zamanlarda telaffuz edildiğine ilişkin soruya Şimşek, "Değerli arkadaşlar o Türkiye'nin dışarda olduğunu tahmin ettiğimiz kaynağın miktarı. Yani Türk şirketlerinin, Türk vatandaşlarının... Dolayısıyla bu aşamada gerek rakam telaffuz etmek gerekse yapacağımız düzenlemenin detayları hakkında bilgi vermek için şu anda çok erken" şeklinde cevap verdi.

AA